Prijedlog Direktive o transparentnosti plaća uspješno je prevladao zadnju prepreku, nakon što je Europski parlament usvojio konačni tekst. Direktiva je osmišljena da ukloni jaz u plaćama između spolova koji trenutno iznosi 12,7 posto. Ta razlika u plaći ima dugoročan učinak na kvalitetu života žena, povećava rizik od njihove izloženosti siromaštvu i održava razliku u mirovinama, koja u EU-u iznosi 33 posto. To pitanje potrebno je što prije riješiti i zbog krize uzrokovane pandemijom COVID-19 i njezine gospodarske i društvene posljedice koje su posebno pogodila radnice.
Ovom direktivom zabranila bi se klauzula o tajnosti plaća i pravo radnica i njihovih sindikata da traže transparentne informacije o plaćama, a države članice imale bi tehnički rok do 2026. da direktivu implementiraju u svoj nacionalni zakonodavni sustav. Ipak Europska konfederacija sindikata (ETUC) vjeruje da su radnice već predugo čekale na jednaku plaću i poziva zemlje članice da odmah provedu direktivu.
Radnice su već više od 45 godina čekale da se provedu zakoni EU-a o jednakim plaćama, tako da nema vremena za gubljenje u provođenju direktive o transparentnosti plaća. Žene su nerazmjerno pogođene krizom troškova života zbog razlike u plaćama između spolova i ne mogu si priuštiti da izgube još tisuće u sljedeće tri godine zbog nedjelovanja vlade, izjavila je glavna tajnica ETUC-a Esther Lynch.
Direktiva o transparentnosti plaća
1) obvezu poslodavca da kandidatima za posao daju informacije o početnoj plaći ili mogućem rasponu početne plaće;
2) pravo radnika da zatraži podatke o plaći i platnim razredima prema spolu za jednak rad;
3) obvezu poslodavaca s 250 i više radnika da objave informacije o razlici u plaćama između njihovih radnika i radnica te da za interne potrebe objave informacije o razlici u plaćama između radnica i radnika raščlanjene po kategorijama
4) obvezu provedbe procjene plaća u suradnji s predstavnicima radnika, ako se u izvješćima o plaćama otkrije rodni jaz u plaćama veći od 5 posto.
Analiza istraživačkog centra ETUC-a, Europskog sindikalnog instituta (ETUI), pokazala je da ako se razlika u plaćama među spolovima nastavi na sadašnjoj razini svaka godina bez akcije koštala bi žene u prosjeku 4.256 €, a ako bi vlade čekale do 2026. godine, žene bi izgubile između 1.872 i 36.334 €. Žene u Austriji, Danskoj i Njemačkoj mogu izgubiti ako se razlika u plaćama među spolovima nastavi.
Fotografija: ETUC