Josip Bralić glavni je sindikalni povjerenik u tvrtki IMPOL – TLM iz Šibenika, jedinoj od 13 društava koja je preživjela restrukturiranje i vlasničke promjene u nekadašnjoj šibenskoj Tvornici lakih metala (TLM). Sindikalna podružnica IMPOL - TLM je dio Sindikata metalaca Hrvatske - Industrijskog sindikata. U tvrtki trenutno radi kao vozač viljuškara, a svoj put u sindikatu je započeo još 2007. godine kao sindikalni povjerenik u pogonu prešaonice TLM-TPP-a koji je u stečaju od 2016. godine.
Prvi koraci u sindikalnom radu
Moji počeci aktivnijeg sindikalnog rada bili su povezane sa stečajem u pogonu prešaonice. Tadašnji sindikalni povjerenik prepoznao me kao osobu koja se ne boji zauzeti za kolektiv i koja je dovoljno odvažna da javno govori o nepravilnostima i važnosti zajedničke radničke borbe, koliko god da je u tom vremenu i opstanak tvrtke i očuvanje naših radih mjesta bilo neizvjesno. Uskoro sam i izabran za novog sindikalnog povjerenika, a kao radnik pokrenuo sam stečaj u TLM-TPP –a. Nažalost, radnicima, zbog nelogičnosti našeg pravnog i poreznog sustava, nisu isplaćena sva potraživanja.
Nisam dozvolio da novi vlasnici ugase jedini glas radnika – sindikat
Kada sam potpisao ugovor s novom tvrtkom IMPOL-TLM-om, koju su preuzeli novi vlasnici iz Slovenije, nastavio sam svoj sindikalni rad. Iako su mnogi očekivali da će se sindikat potpuno ugasiti, uspio sam dvije podružnice spojiti u jednu, te sam time osigurao da radnici ostanu sindikalno organizirani i zaštićeni. Najviše me boljela nepravda i laži koje su dolazile iz uprave. Ako su drugi dozvolili da se 12 od 13 tvrtki ugasi, ja nisam dozvolio da ugase jedini glas radnika – sindikat.
Sačuvali smo sindikalnu podružnicu i nastavili kolektivno pregovarati
Kada sam sačuvao podružnicu SMH-IS-a u TLM-u krenuo sam u prve akcije. Prvo sam istražio plaće i uvjete u kojima su radnici tada radili. Zanimljivo je bilo da je tadašnja osnovica u tvrtki bila tek 618,00 kuna. Odmah sam tražio sastanak s nadređenima, a zajedno s drugim sindikatom izvršili smo pritisak na glavnu upravu IMPOL-a i pokrenuli inicijativu za kolektivnim pregovaranjem. Od tada, kroz kolektivni ugovor stalno unaprjeđujemo materijalna prava radnika.
Kako su nam vlasnici slovenska tvrtka, redovito uspoređujem KU koji imaju organizirani radnici u Sloveniji. U mnogočemu mi imamo bolje uvjete od njih, u onim dijelovima gdje smo mi slabiji uvijek nastojimo u novim pregovorima potaknuti promjene. Uz prava iz kolektivnog ugovora, povećanje plaća i drugih materijalnih prava, uvijek na kraju godine, ovisno o godišnjem poslovanju iniciramo pregovore za isplatu božićnica i 13-te plaće. I to je isključivo zasluga sindikata – to vlasnik sigurno samostalno ne bi inicirao.
Samo dobar rad u sindikalnoj podružnici dat će rezultate
Kao glavni sindikalni povjerenik najviše posla u podružnici obavljam sam, no uvijek imam dva do tri sindikalna povjerenika koji rade u drugim smjenama i javljaju mi što se tamo događa. Sve probleme za koje saznam nastojim što brže i uspješnije riješiti. Vjerujem da sindikalni posao obavljam kvalitetno, da članovi našeg sindikata prepoznaju trud i vide rezultate. Naravno, kao i svugdje i kod nas postoji veliki broj onih koji jednostavno ne žele biti članovi, iako koriste sva prava koja im kao sindikat ostvarimo. Trenutno imamo 80-ak članova sindikata SMH-IS među više od 400 zaposlenih. U tvrtki djeluje još jedan sindikat, no nadam se da će se u budućnosti to promijeniti.
Kao povjerenici moramo biti proaktivni
Otkada sam na funkciji glavnog sindikalnog povjerenika imam izvrsnu komunikaciju sa svima u Središnjem uredu SMH-IS, od kojih dobivam pomoć koja mi treba u organizacijskim, financijskim ili pravnim pitanjima. Na početku svog sindikalnog rada sam dosta informacija dobivao od bivšeg povjerenika kao i od regionalnog povjerenika sindikata. Sve ono što sam posljednjih godina naučio rado i sam dijelim s drugim kolegama u sindikatu. Često razmjenjujemo zahtjeve u kolektivnim pregovorima, inicijative prema poslodavcu koje imamo i sl. Mislim da je važno da kao povjerenici budemo proaktivniji, jako je važno tražiti informacije i biti aktivan u zalaganju i unaprjeđenju rada u sindikalnoj podružnici.
Razgovarala: Nediljka Junaković, stručna suradnica za edukaciju i mlade (SSSH)