Savez samostalnih sindikata Hrvatske je kroz projekt Rad po mjeri čovjeka, financiran sredstvima iz Europskog socijalnog fonda, pripremio letak namijenjen sezonskim radnicima i onima koji razmišljaju sezonski se zaposliti. Osim objave na društvenim mrežama, letak će se naći i u podružnicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a aktivisti sindikata dijelit će letke i informirati građane, kao i radnike tijekom ove kao i pred iduću sezonu direktno na terenu, u različitim dijelovima Hrvatske. S obzirom da ovaj projekt cilja na osvještavanje radnika i poslodavaca o važnosti kvalitetnog radnog mjesta, upravo je sezonski rad prepoznat kao jedno od ključnih područja u kojem je potreban napredak.
Naime, Hrvatska je prije izbijanja koronakrize imala kontinuirani rast udjela turizma u BDP-u. Tako je tijekom 2018. i 2019. prihod od turizma činio oko 1/5 ukupnog BDP-a, a istovremeno u poslovima povezanim s turizmom prema procjenama iz 2019. radilo je oko 150 000 ljudi. S kontinuiranim gašenjem industrije, kao i padom u proizvodnji, turizam i usluge postaju gotovo najvažniji sektor u gospodarstvu. Ipak, značajan broj zaposlenih u turizmu ili povezanih s turizmom rade tek kao sezonski radnici. Iako određeni broj radnika radi sezonski u poljoprivredi, najveći broj sezonskih radnika ipak radi u turizmu i uslužnim djelatnostima. Čak i u ljetnim mjesecima u pandemiji, kako prošle 2020., tako i ove 2021. postoji potreba za sezonskim radnicima u turizmu, a neke procjene govore da početkom srpnja nedostaje čak 30 tisuća radnika. Naivni bi promatrač, čitajući brojke i informacije o tome koliko je turizam bitan te koliko nedostaje radnika, mogao pomisliti da se upravo radi njih radnici u turizmu i ugostiteljstvu čuvaju kao kap vode na dlanu, no nažalost to uglavnom nije tako.
Kao i kod drugih radnika, jedino se sindikati bore za zaštitu radničkih prava sezonskih radnika. Dva najveća i najrelevantnija sindikata u tom području su Sindikat turizma i usluga Hrvatske (STUH) te Sindikat trgovine Hrvatske (STH). Oba sindikata okupljaju velik broj radnica i radnika, pružaju pravnu pomoć i podršku te, gdje je moguće, potpisuju kolektivne ugovore koji jamče zaštitu i prava veća od minimalnih utvrđenih Zakonom o radu.
Upravo u sindikalnom organiziranju, ali i informiranju o vlastitim radnim pravima, leži najjači alat za radnike u borbi za bolje radne uvjete. Kod poslodavaca kod kojih su radnici sindikalno organizirani i kod kojih postoje kolektivni ugovori, radnici imaju veća prava. No vrlo je velik broj malih poslodavaca (od kafića, restorana, suvenirnica i sl.) koji zapošljavaju studente, učenike, strane radnike, radnike s kontinenta, pritom im dajući minimalna prava. Zbog toga je izuzetno važno znati svoja prava kao sezonskog radnika te znati kako reagirati u slučaju njihova kršenja.
Za više informacija o projektu pratite našu web stranicu kao i stranicu na društvenim mrežama te nas podržite tako što ćete dijeliti naš sadržaj, a pogotovo letak.
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta "Rad po mjeri čovjeka", sufinanciranog sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj teksta isključiva je odgovornost Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.