Sindikat graditeljstva Hrvatske (SGH) uputio je apel svojim članovima, ali i svim ostalim sudionicima sanacije štete u potresima razorenim područjima za obveznim korištenjem sve potrebne zaštitne opreme te za radom sukladno propisanim mjerama zaštite na radu.
SGH od poslodavaca i nadređenih zahtijeva da, „koliko god to bilo komplicirano“, radnicima osiguraju takav rad ističući: “temelj zaštite na radu je upravo prevencija odnosno poduzimanje mjere u radnom postupku radi sprječavanja ili smanjivanja rizika od nezgoda na radu.“
Sindikat upozorava i zahtijeva i od stožera civilne zaštite i svih drugih nadležnih tijela na nacionalnoj i lokalnoj razini da sa svojih pozicija inzistiraju na striktnom provođenju pravila i mjera zaštite na radu i preventivno djeluju na sprječavanju nezgoda na ovim vrlo zahtjevnim i opasnim poslovima.
Graditeljima bravo i hvala, ali sigurnost na prvom mjestu
SGH zahvaljuje svojim članovima, ali i njihovim poslodavcima i svima ostalima koji neumorno, od prvoga dana, sudjeluju u pružanju žurne pomoći u saniranju šteta uzrokovanih katastrofalnim potresom. Međutim, upozoravaju kako opreza nikada dosta, jer obavljanje takvih teških i opasnih poslova u ovim okolnostima predstavlja dodatnu opasnost kako za same radnike, tako i za sve druge.
Sindikat podsjeća na česte nepravilnosti i propuste, zbog kojih su prilikom saniranja šteta od potresa na području Grada Zagreba i okolice u proljeće prošle godine dvojica radnika smrtno stradala, a takvi su propusti nažalost i sada svakodnevno prisutni na sanacijama šteta na u Sisačko-moslavačkoj županiji i šire.
„Iako neizmjerno zahvalni, zabrinuti smo za živote i zdravlje naših članova, građevinskih radnika, ali i svih drugih koji neumorno rade na sanaciji šteta u teškim uvjetima, posebice na velikoj visini. Pri tome često improviziraju i ne pridržavaju se pravila struke i mjera zaštite na radu. Osim toga, svi oni su osim fizičkim, izloženi i teškim psihičkim naporima što dodatno povećava rizike za nezgode“, zaključuje SGH u priopćenju.
Podsjetimo, za zaštitu na radu odgovorni su i poslodavac i radnik: poslodavac je obavezan organizirati i provoditi zaštitu na radu i snositi sve njene troškove, a u slučaju ozljede bez krivnje radnika, mora radniku nadoknaditi štetu; s druge strane, radnik je obavezan obavljati posao s dužnom pažnjom te voditi računa o svojoj sigurnosti i zaštiti zdravlja, kao i o sigurnosti i zaštiti zdravlja ostalih radnika koje mogu ugroziti njegovi postupci i propusti na radu. Također, radnik ima pravo odbiti raditi ako se ne provode propisane mjere zaštite zdravlja i sigurnosti na radu.