Prilikom sklapanja ugovora o radu radnici moraju udovoljavati uvjetu opće zdravstvene sposobnosti, a dio radnika i uvjetu posebne zdravstvene sposobnosti.
Opću zdravstvenu sposobnost možemo definirati kao sposobnost za obavljanje svih poslova koji ne predstavljaju veći štetni rizik za zdravlje. Posebna zdravstvena sposobnost pak predstavlja sposobnost obavljanja poslova s većim rizikom za zdravlje. Radnik je dužan obavijestiti poslodavca o bolestima ili drugim okolnostima koje ga onemogućavaju ili bitno ometaju u izvršavanju poslova iz ugovora o radu, i to mora učiniti kako prilikom sklapanja ugovora o radu, tako i tijekom trajanja radnog odnosa.
Kada je utvrđivanje zdravstvene sposobnosti obavezno?
Utvrđivanje opće zdravstvene sposobnosti nije obvezno, no može se provesti na zahtjev poslodavca ili samoga radnika. Međutim, utvrđivanje posebne zdravstvene sposobnosti mora se obavezno obaviti prije sklapanja ugovora o radu za obavljanje poslova s posebnim uvjetima rada, kao i kod radnika koji takve poslove već obavljaju, i to ciljano u odnosu na moguća oštećenja zdravlja, odnosno štetni utjecaj čimbenika određenoga radnoga mjesta i radnog okoliša u skladu s procjenom rizika. Poslovi s posebnim uvjetima rada su poslovi kod kojih, uz sve primijenjene mjere zaštite na radu, postoji povećani rizik od ozljeda na radu, ozljeđivanja drugih osoba i pojave profesionalnih bolesti zbog izloženosti štetnostima i naporima. Zdravstvena sposobnost za obavljanje takvih poslova utvrđuje se prije, tijekom i nakon rada na tim poslovima, odnosno u slučaju nagle promjene u zdravstvenom stanju radnika. Zbog toga razlikujemo prethodne, periodične, izvanredne i izlazne preglede.
Tko utvrđuje zdravstvenu sposobnost?
Zdravstvenu sposobnost za obavljanje poslova s posebnim uvjetima rada utvrđuje specijalist medicine rada. Radnika na pregled upućuje poslodavac temeljem uputnice koja sadrži podatke o naravi ili vrsti poslova i drugim okolnostima od utjecaja na ocjenu njegove sposobnosti za obavljanje tih poslova i mogućeg utjecaja štetnosti s mjesta rada na zdravlje radnika. Troškove toga pregleda podmiruje poslodavac. Radnik je dužan pristupiti pregledu, a ako ga odbije obaviti, poslodavac mu više ne smije dopustiti obavljanje tih poslova. Odbijanje pregleda može predstavljati i težu povredu radne obveze. Nakon obavljenoga zdravstvenoga pregleda specijalist medicine rada izdaje uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti radnika, u koje upisuje ocjenu da je radnik sposoban, nesposoban, privremeno nesposoban ili da se ocjena nije mogla dati. Ocjenu privremene nesposobnosti sadrži i njezino očekivano trajanje, odnosno vrijeme kada je potrebno obaviti sljedeći pregled. Pritom se mogu utvrditi i određena ograničenja za rad na konkretnome radnome mjestu, temeljem kojih poslodavac može, ali ne mora za vrijeme privremene nesposobnosti radniku ponuditi obavljanje „lakših“ poslova.
Što ako je radnik zdravstveno nesposoban?
Ako se ocjena zdravstvene sposobnosti ne može dati na temelju inicijalnoga pregleda, specijalist medicine rada će radnika uputiti na dodatne preglede pa tek onda ocijeniti njegovu zdravstvenu sposobnost. U slučaju negativne ocjene zdravstvene sposobnosti poslodavac radniku može ponuditi ugovor za obavljanje drugih poslova, a može mu i otkazati ugovor o radu osobno uvjetovanim otkazom. Na ocjenu radne sposobnosti utvrđenu uvjerenjem i poslodavac i radnik imaju pravo podnijeti žalbu Službi za medicinu rada Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo. Uz žalbu se dostavlja sva medicinska dokumentacija, a tijekom žalbenoga postupka može se naložiti i dodatni zdravstveni pregled. Odluka o žalbi je konačna, te se dostavlja poslodavcu i radniku.
Ana Kranjac Jularić
Ilustracija: rawpixel.com/Freepik.com